התנהלות כספית וכלכלית עבור אנשים עם דמנציה

שתפו את המאמר

Facebook
WhatsApp

לאנשים עם מחלת האלצהיימר או דמנציות אחרות יש לעתים קרובות בעיות בניהול כספם. מחקרים מראים שבעיות כסף עשויות להיות אחד הסימנים הבולטים הראשונים להתחלת המחלה.
בשלבים המוקדמים, אדם עם דמנציה עשוי להיות מסוגל לבצע משימות בסיסיות, כגון תשלום חשבונות, אך סביר
להניח שייתקל בבעיות עם משימות מסובכות יותר, כגון איזון חשבון הבנק שלו. ככל שהמחלה הולכת ומחמירה, האדם עשוי לנסות להסתיר את הבעיות הכלכליות, זאת בכדי להגן על עצמאותו. כמו כן, יכול להיות שהאדם לא מבין שהוא מאבד את היכולת לטפל בענייניו כספיים.

סימנים לבעיות בהתנהלות כספית

חפשו סימנים לבעיות בהתנהלות עם כסף כגון בעיות בספירת עודף, תשלום עבור רכישה, חישוב טיפ, איזון פנקס הצ׳קים או הבנת דף החשבון בבנק. האדם עשוי להביע סימני פחד או דאגה כאשר הוא מדבר על כסף. אתם עשויים למצוא גם את הסימנים הבאים:
– חשבונות שלא נפתחו ולא שולמו
– רכישות חדשות רבות ולא מוסברות בכרטיס האשראי
– סחורה חדשה בלתי צפויה בבית
– חוסרים גדולים ולא מוסברים בחשבון הבנק של האדם

על בן משפחה או נציג משפטי לבדוק את דפי חשבון הבנק ורישומים פיננסיים אחרים מדי חודש בחודשו בכדי לראות מה מצבו של האדם עם הדמנציה ולהתערב במקרה הצורך ובאם מסמכים אלו מעלים חששות רציניים להתנהלות כספית לא מודעת. זה יכול להגן על האדם מפני הפיכתו לקורבן של התעמרת, סחיטה פיננסית או הונאה.

נקיטת צעדים מונעים בשלב מוקדם

זהו דבר מובן, שמבוגרים רבים יתנגדו לאפשרות שמישהו אחר ייקח שליטה וינהל את ענייניהם הכספיים. כדי לספק תמיכה תוך כיבוד עצמאותו של האדם, בן משפחה או חבר מהימן יכולים לבצע מספר דברים בכדי לעזור לאדם עם הדמנציה תוך כיבוד העצמאות והאוטונומיה של אותו האדם:
– התחילו שיחה על החשיבות של תקציב חודשי. עזרו לאדם לכתוב בצורה ברורה תוכנית להתנהלות כלכלית. אם האדם אוריין מבחינה דיגיטלית, ויכול להשתמש בקלות במחשבים או טלפון חכם, שתפו עמו מידע על כלי תקציב מקוונים מאובטחים, שרבים מהם חינמיים.
– הגדירו תשלומי חשבונות אוטומטיים. ניתן לדאוג לתשלום הוצאות שירות, משכנתא, שכירות והוצאות אחרות באמצעות ניכויים אוטומטיים מחשבון הבנק. שיטת תשלום זו תבטיח כי החשבונות ישולמו בצורה נכונה ובזמן.
– דונו בדרכים השונות בהם תוכלו לעזור בניהול ההוצאות. שקלו לתת לאדם סכומי כסף קטנים אותם יוכל
להחזיק בהישג יד, להפחית את תקרת ההוצאה על כרטיסי אשראי, ולבטל כרטיסי אשראי וכרטיסי חיוב
מיותרים.
– הציעו לעשות קניות עבור האדם במכולת או להשתמש בשירות המשלוחים מהסופר בכדי לצמצם הוצאות יתר ולהבטיח שלאדם יש את מה שהוא צריך בבית.
– כדי למנוע בעיות כספיות חמורות ככל שהמחלה מחמירה, ייתכן שיהיה עליכם לקחת אחריות על העניינים הכספיים של האדם באמצעות הסדרים משפטיים. חשוב לטפל בהעברת הסמכויות הפיננסיות תוך הבנה למצבו ובכבוד.

ניתן להתארגן לניהול הכספים של האדם באמצעות ייפוי כוח מתמשך לעניינים כספיים, רצוי בזמן שהאדם עדיין יכול להבין ולאשר את ההסדר. כדי להתחיל, שקול לנקוט בצעדים הבאים:
– הסכימו על אופן ניהול הכספים. כדי למנוע בעיות חמורות, שיקלו להעביר אחריות לנציג משפטי, הנקרא מיופה כוח, שתהיה לו הסמכות לגשת ולנהל את ענייניו הפיננסיים של האדם. ייתכן שעורך דין לא יידרש להקים מיופה כוח משפטי, אך הוא יכול לספק הדרכה וייעוץ במידת הצורך.
– תכננו עלויות טיפול לטווח ארוך. שיקלו אפשרויות לעזרה בבית, כגון עובד זר או מטפל שעתי. גלו מהן העלויות של טיפול בבית או במוסד וכמה מתוך עלויות אלו מכוסות על ידי המדינה, ביטוחים סיעודיים או ביטוחים ממקום העבודה. אם האדם זקוק לטיפול נוסף, הוא עשוי לעבור למגורים במוסד או קהילה מוגנת, כגון קהילת דיור מוגן או בית אבות.
– אספו ניירות חשובים ודונו בתכנון פיננסי ועיזבון. אספו את הרישומים והמסמכים החשובים של האדם במקום אחד. ניירות בסיסיים כוללים את תעודת הלידה של האדם, מידע ביטוחי ורישומי בנק. ניירות אלה צריכים לכלול גם את רצונו של האדם וכל הנחיות רפואיות או פיננסיות שנתן מראש, זאת כדי להבטיח כי רצונותיו יכובדו.

שמירה על האדם מפני התעמרות כלכלית והונאה

אנשים עם דמנציה עשויים להוות מטרות קלות להתעמרות פיננסית או הונאות. לפעמים, האדם מאחורי ההונאה הוא זר. אבל התעמרות כספית והונאה יכולים להתבצע גם על ידי חבר או בן משפחה. הונאות טלפוניות, דואר אלקטרוני או הונאות פנים אל פנים בביתו של האדם יכולות ללבוש צורות רבות, כגון:
– גניבת זהות
– הצעות להתעשר מהר
– הצעות מזויפות של פרסים או תיקוני בית או רכב
– הונאות ביטוח
– הונאות חקיין ממשלתיות
– הונאות בריאות, כגון מודעות לעזרי זיכרון לא מוכחים
– איומים או הפחדה

חפשו סימנים לכך שהאדם עם דמנציה עלול להיות קורבן להתעמרות כלכלית או הונאה. לדוגמה:
– חתימות על צ׳קים או ניירות אחרים לא נראות כמו החתימה של האדם.
– צוואתו של האדם שונתה ללא רשות.
– ביתו של האדם נמכר, והם לא הסכימו למכור אותו.
– האדם חתם על מסמכים משפטיים (כגון צוואה, ייפוי כוח או שטר משותף לבית) מבלי לדעת מה משמעות הניירות.
– חפצים יקרי ערך, כמו תכשיטים או מוצרי אלקטרוניקה, חסרים מהבית.

בכדי להפחית את הסיכון של תוכניות טלמרקטינג, ושיחות ספאם, חסמו מספרים לא מוכרים מהטלפון של האדם או הגדירו בטלפון החכם כך שלא ניתן לקבל שיחות ממספרים לא מוכרים.
שקלו לרשום את האדם לקבלת התראות על הונאה דרך הבנק שלו, חברת כרטיסי האשראי או שירות אחר לניטור אשראי.
אחת הסיבות לכך שרמאים מכוונים למבוגרים יותר היא שהם נוטים פחות לדווח על חשד להונאה.

אם אתם חושבים שמישהו היה מטרה להונאה, ניתן ליצור קשר עם המוקד לאזרחים ותיקים, 8840*, של המשרד לשוויון חברתי ולגמלאים בתחומי עושק קשישים והונאות צרכניות.

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן