דמנציה ואלצהיימר בקרב צעירים

"דמנציה" – היא קובץ של תסמינים המצביעים על פגיעה בתפקודי המוח הגבוהים (בעיות זיכרון, שפה, יוזמה, זיהוי, תפיסה שיפוט), שינויים התנהגותיים וירידה תפקודית. ישנן מחלות רבות הגורמות לדמנציה. המוכרת והשכיחה מביניהן היא מחלת אלצהיימר.

באחד מכל 20 אנשים המאובחנים באלצהיימר או סוג אחר של דמנציה הינם צעירים מגיל ל65. לפי נתוני האיחוד האירופי יש כ6000 אנשים בישראל הלוקים בדמנציה בגילאים 30-65. 

Photo by Patricia Prudente on Unsplash

המחלה בגיל הצעיר שונה מזו בגיל המבוגר במספר מאפיינים: ברוב המקרים תסמיני המחלה אינם דומים לתסמיני מחלת אלצהיימר טיפוסית; כך למשל בשליש מהמקרים התלונה הראשונית יכולה להיות בעיות ראייה, הפרעה בדיבור, שינויים באישיות, איטיות ואי יציבות, הפרעות שינה ופרכוסים, המחמירים לאורך זמן. בחמישית מהמקרים מדובר במחלה תורשתית בשל נשאות מוטציה דומיננטית הגורמת לכך.

החולים הצעירים עדיין בשנות גידול המשפחה ובעיצומה של קריירת עבודה. לכך יש להוסיף כי שירותי הבריאות המוצעים לחולי אלצהיימר אינם מתאימים לחולים הצעירים, כך שהם נותרים עם צרכים ייחודים מרובים ללא מענה.עובדה התומכת בחוסר מענה זה הוא המספר הקטן של חולים צעירים במעקב מרפאות זיכרון ברחבי הארץ. המחלה בגיל הצעיר מייצרת אתגרים ייחודים למערכת הבריאות, לחולים ומשפחתם. בשל גילם הצעיר של החולים והמאפיינים הלא טיפוסים של המחלה, רופאים לא חושדים שמדובר במחלת מוח או דמנציה. חשד נמוך זה מתורגם לתת -אבחון של דמנציה בגיל הצעיר, ולעלייה בהפניה לשירותי אבחון יקרים ומיותרים.

בנוסף המחלה מהווה נטל כלכלי ורגשי גבוה על החולים ומשפחתם. לטיפול באוכלוסיית אלצהיימר ממקור גנטי חשיבות נוספת לבני משפחתם הבריאים. הם מעוניינים לדעת האם נשאים בעצמם, האם הם מראים סימני מחלה מוקדמים, כיצד ניתן למנוע או לדחות את המחלה ובנוסף ירצו להתנדב למחקרי תרופות. 

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–