איבוד חוש ריח עשוי להיות סימן אזהרה לדמנציה

שתפו את המאמר

Facebook
WhatsApp
בקצרה:

●      הגן APOE e4 מעלה סיכון לפתח אלצהיימר. מחקר חדש מצביע על כך שאנשים עם הגן נוטים יותר לפתח גם אובדן ריח בסביבות גיל 65.

●      שינויים בחוש הריח יכולים להוות סימן מוקדם למחלות נוירודגנרטיביות כמו אלצהיימר ודמנציות אחרות.

●      מומחים אומרים שפיתוח בדיקת ריח עשוי להפוך לחלק מבדיקות שגרתיות לגילוי אלצהיימר.
 

מחקר שנערך לאחרונה על ידי חוקרים מאוניברסיטת שיקגו מצא קשר אפשרי בין גן הקשור למחלת האלצהיימר לבין אובדן חוש הריח בסביבות גיל 65. בהתבסס על הממצאים, החוקרים חושבים כי אובדן חוש הריח סביב גיל זה יכול להיות סימן אזהרה מוקדם למחלה ניוונית עצבית.

המחקר כלל 865 אנשים שנבדקו במרווחים של 5 שנים. הבדיקות בדקו את יכולתם לזהות ריח ושאלו אותם איזה ריח הם מריחים. דגימת DNA נאספה גם כדי לראות אילו משתתפים נשאו את הגן APOE e4 – גורם סיכון ידוע לפיתוח של מחלת האלצהיימר.

החוקרים מצאו כי אלו מהנחקרים אשר נשאו את הגן היו בעלי סיכוי נמוך ב-37% להצלחה בזיהוי ריח בסביבות גיל 65 בהשוואה לאנשים שלא נשאו את הגן. בגיל 75, אנשים עם הגן גם החלו לאבד את היכולת לזהות ריחות.

מחבר המחקר דר' מת'יו גודסמית' (Matthew GoodSmith, MD), מציין כי הממצאים "זיהו רק ירידה יחסית ביכולת לזהות ריח אצל אנשים הנושאים את הגן APOE e4." עם זאת, גודסמית' אמר כי הצוות מקווה שהמחקר "יעורר עניין רב יותר בחקר ההקשרים שבין אובדן ריח, ירידה קוגניטיבית וסיכון לדמנציה".

מדוע ריח נראה כקשור לפיתוח אלצהיימר?

חוקרים כבר יודעים שירידה ביכולת להריח קשורה למחלות ניווניות, כולל פרקינסון ואלצהיימר. לעתים קרובות, הסימנים הראשונים של ניוון נוירונים מתרחשים בקליפת המוח האולפקטורית – החלק ששולט בחוש הריח.

זארה פאטל, רופאת אף אוזן גרון ומומחית להפרעות ריח ב-Stanford Health Care, מציינת שהמחקר הנוכחי הוא רק האחרון מבין רבים שהראו ממצאים דומים. "הסימנים הראשונים של ניוון במוח נמצאים בקליפת הריח, אז כמובן, אובדן החוש הזה יהיה הסימן הראשון".

היכולת שלנו להריח מתחילה בקרומי הריר של האף שלנו. אותות חשמליים נשלחים דרך עצב הריח ישירות לקליפת הריח במוח (קליפת המוח האולפקטורית), המעבדת את הריח.

עצב הריח שולח אותות גם לחלקי המוח האחראים על רגשות וזיכרונות (אמיגדלה והיפוקמפוס, בהתאמה). קשרים אלה יכולים להסביר מדוע ריחות מסוימים מעוררים רגשות וזיכרונות ספציפיים.

מחקרים מצביעים על כך שלרוב האנשים שאובחנו עם אלצהיימר יש הפרעות בתפקוד חוש הריח, אך הסיבה לכך אינה מובנת במלואה. מדענים חושבים ששינויים בחלבונים עצביים ובנוירוטרנסמיטורים מסוימים בחלקי המוח שעוזרים לנו להריח עשויים למלא תפקיד בשלבים המוקדמים של המחלה.

מחלות ניווניות אחרות שיכולות להשפיע על חוש הריח כוללות:

–       מחלת פרקינסון
–       מחלת הנטינגטון
–       טרשת נפוצה (MS)
–       ליקוי קוגניטיבי קל
–       תופעות לוואי של שבץ מוחי

האם ריח הוא חלק מאבחון אלצהיימר?

לפי איגוד האלצהיימר, אין בדיקה אחת שיכולה לאשר שלאדם יש דמנציה. במקום זאת, הרופאים בדרך כלל צריכים לעשות מגוון של מיפויים, בדיקות וסריקות בכדי לאבחן באופן חד-משמעי את מחלת האלצהיימר.

בדיקות וסקירות נוכחיות לגילוי מוקדם של אלצהיימר כוללות:

–       היסטוריה רפואית
–       בדיקה גופנית (למשל, בדיקת לחץ דם, סקירת תרופות, מידע על אורח חיים)
–       בדיקות דם ושתן
–       בדיקה נוירולוגית (לדוגמה, רפלקסים, כוח שרירים, דיבור, תנועת עיניים)
–       סריקות מוח (למשל, MRI, סריקת CT)
–       בדיקות נוזל מוחי (למשל, נוזל עמוד השדרה)

למרות שאובדן ריח יכול להיות סימן מוקדם לניוון עצבי, הוא אינו נכלל כעת בבדיקות לגילוי מוקדם של אלצהיימר ודמנציות אחרות. עם זאת, זה יכול להשתנות. חוקרים מאוניברסיטת וורוויק עובדים על בדיקת ריח וטעם שתוכל להפוך לחלק מבדיקת בריאות שגרתית ובדיקות לגילוי מוקדם של אלצהיימר.

מה עוד גורם לאובדן ריח?

תפקוד לקוי של חוש הריח יכול להיגרם ממגוון מצבים. בשנים האחרונות, הבולט ביותר היה COVID-19. לעיתים במהלך המגיפה, אובדן ריח וטעם היה אחד התסמינים השכיחים ביותר של הנגיף.
יש מגוון רחב של מצבים שיכולים לגרום לאובדן חוש הריח, החל ממצבים בלתי מזיקים למדי למצבים יותר רציניים:

–       גיל מבוגר
–       טראומה או פציעה
–       אלרגיות
–       הצטננות או שפעת
–       גוֹדֶשׁ
–       דלקת סינוסים
–       פוליפים באף
–       הפרעות מטבוליות
–       הפרעות פוסט ויראליות
–       גידולים

האם צריך לראות רופא אם חווים אובדן חוש הריח?

לא בהכרח צריך להיכנס לפאניקה אם מבחינים בשינויים בחוש הריח, אבל זה משהו שצריך לשים לב אליו.
לדוגמה, אם חשבת שאובדן הריח שלך נובע מהצטננות לאחרונה, אבל מצבך משתפר אולם חוש הריח שלך לא חזר לעצמו או שהדברים לא מריחים "נורמליים", אל תתעלם מזה. 
זה עשוי להתברר כמשהו פשוט שישתפר מעצמו. אם לא, ייתכן שתצטרך לראות רופא מומחה לריחות. אם אתה מבוגר יותר, דע שיש לך את הגן שמציב אותך בסיכון גבוה יותר לאלצהיימר, ואם אתה מאבד את חוש הריח, ייתכן שהרופא משפחה שלך ירצה שתפנה לנוירולוג לבדיקות נוספות.

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן