טיפול בצרבונין בחולים הסובלים מירידה קוגניטיבית ומקיהיון

הפתולוגיה האופיינית למחלת אלצהיימר כוללת משקעי החלבון β amyloid , וסביבם שלדי תאי עצב הרוסים ותאי דלקת, neurofibrillary tangles , משקעי עמילואיד בכלי הדם   ודלדול רקמת המוח עקב איבוד תאי עצב וצמצום קשריהם עם התאים שסביבם. הפתולוגיה בדמנציה הוסקולרית נגרמת עקב פגיעה ברקמת המוח על רקע אוטמים מוחיים וירידה כרונית באספקת הדם למוח. התהליכים הניווניים והדלקתיים מלווים בעליה בעקה החמצונית (Oxydative stress) ומשבשים את ייצור ושחרור המוליכים העצביים (neurotransmitters).

הגישה המוצעת היום לטיפול בירידה הקוגניטיבית ובקיהיון כוללת מניעה, מזעור או דחיית ההסתמנות הקלינית ע"י טיפול בגורמי הסיכון הידועים וטיפול סימפטומטי בתסמינים הקוגניטיביים וההתנהגותיים הנגרמים על רקע חסרים ושיבוש פעילות הנוירוטרנסמיטורים.

טיפולים שמטרתם לעקב את ההסתמנות הקלינית או למזער אותה כוללים טיפול בגורמי הסיכון הידועים כגורמים לקיהיון (כגון יתר לחץ דם, סוכרת, היפרליפידמיה, עישון, השמנת יתר, דיכאון, ומיעוט פעילות גופנית ושכלית) וטיפול פרמקולוגי בתרופות המשפיעות על העקה החמצונית והתהליכים הדלקתיים. הטיפול בתסמונות  הנוירו-פסיכיאטריות כוללת מעקבי האנזים אצטיל כולין אסטררז וממנטין ותכשירים נוגדי דיכאון ונוגדי פסיכוזה.

Cerebonin  תמצית הצמח ג'ינקו בילובה (Egb761)

תמצית הצמח הג'ינקו בילובה (Egb761) מצויה בשימוש באירופה למעלה מ 30 שנה ומשווקת בהתוויה של ליקויים בזיכרון. 

בניסויי חיה נמצא כי ל EGb761 השפעה מטיבה על מערכות המוליכים העצביים (המערכות הגלוטמטרגית, הדופמינרגית והכולינרגית), הוא מגן על קרום התא והמיטוכונדריות מנזקי העקה החמצונית, מעקב את איגור חלבוני הבתא עמילואיד (Aβ), משפר את תפקוד תאי ההיפוקמפוס, מוריד את צמיגות הדם ומשפר את זילוף הדם למוח.

ב meta-analysis בנבדקים הסובלים מליקויים בזיכרון ומקיהיון (ירידה קוגניטיבית קלה, מחלת אלצהיימר, דמנציה וסקולרית ודמנציה מעורבת כתוצאה ממחלת אלצהיימר ושינויים וסקולריים)  EGb761 נמצא יעיל בהקלה על תסמינים התנהגותיים וקוגניטיביים ולא מלווה בתופעות לוואי משמעותיות וניתן לשלבו כתוספת לטיפולים האחרים לליקויים בזיכרון ודמנציה.

הצרבונין משווק בישראל ע"י חברת דר' סמואלוב זה שנתיים. אינו כלול בסל הבריאות. 

למידע נוסף ולבירור בנוגע למרשם לצרבונין יש לפנות אל הרופא המטפל.

עקב השפעתו המיטיבה של צרבונין (EGb761 ) על התפקוד הקוגניטיבי ועל ההתנהגות בירידה קוגניטיבית וקיהיון על רקע מחלת אלצהיימר ועל רקע מחלות וסקולריות מוחיות מומלץ לנסות טיפול בצרבונין במקרים בהם החולה מאובחן כסובל מליקויים בזיכרון ו/או קיהיון והתרופות הקיימות בסל הבריאות אינן מתאימות לו או שגרמו לתופעות לוואי.

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–