ערכת זכרונות זהב

ערכה חווייתית להעלאת זכרונות עם אדם עם דמנציה

העלאת זיכרונות היא פעילות אהובה, שאנשים רבים עושים באופן טבעי במפגשים עם חברים ועם קרובי משפחה. היא מקשרת אותם לעצמם ולעברם, לחברים, לבני המשפחה ולאנשים בסביבתם. היזכרות בדברים מהעבר וסיפורם הם חלק מתהליך העלאת הזיכרונות הטבעי. התהליך מזכיר לאדם מי הוא, מה עשה ומה השיג בחייו, ובכך מתחזקת תחושת הערך העצמי שלו (אריק אריקסון 1950). תיעוד הזיכרונות משמעותי הן לאדם עצמו והן למשפחתו.
העלאת הזיכרונות מנצלת את כישורי הזיכרון לטווח ארוך ואת כישורי השיחה. העלאת זיכרונות מעוררת ומגרה ערוצים שונים במוח: את אזורי החושים, את הרגש, את החשיבה ואף את הערוץ המוטורי, ובכך מסייעת לשמר יכולות קוגניטיביות.

פעילות העלאת הזיכרונות משתמשת ביכולת להעלות זיכרונות אישיים מהעבר הרחוק המוטבעים היטב, גם כאשר פרטי הזיכרון קצר-המועד נעלמים. זיכרונות ישנים יותר תורגלו יותר, כלומר האדם סיפר את אותם זיכרונות פעמים רבות והתנסה בהעלאת אותם זיכרונות במשך שנים רבות. העלאת זיכרונות משתמשת ביכולת זו. כמו כן, זיכרונות צצים כאשר אנו, המאזינים, משתפים בזיכרונותינו האישיים.

העלאת זיכרונות עשויה גם לשפר את התקשורת והאינטראקציה של האדם עם אחרים, ובעקבות זאת גם לשפר את מערכת היחסים שלו עם המטפל העיקרי. העלאת הזיכרונות מייצרת הזדמנות להתייחס לאדם ברמה הדדית ולא רק על בסיס צרכים טיפוליים. השפעת העלאת הזיכרונות היא דו-סטרית וטובה גם למאזינים. העלאת הזיכרונות גם מזכירה לבני המשפחה את האדם, כפי שהיה במהלך חייו ואת חוזקותיו ולהכרת צדדים נוספים שלו ועליו. המקשיב יכול ללמוד עוד על עברו של האדם, דבר שעשוי גם לסייע בהבנת רגשותיו והתנהגותו ושל האדם
בהווה.
מומלץ להקליט, לצלם ולתעד את העלאת הזיכרונות כדי ליצור היסטוריית חיים שתסייע בעתיד כגירוי לשיחה והעלאת זיכרונות, גם כאשר האדם אינו יכול עוד לעשות זאת בעצמו, וגם כדרך לזכור אותו.

כל אדם שמגלה עניין בזולתו יכול לעשות פעילות של העלאת זיכרונות ללא מיומנות או הכשרה מיוחדים. זכרו כי העלאת זיכרונות היא חוויה מהנה הן למקשיב והן לאדם המעלה אותם. העלאת זיכרונות יכולה להיעשות בשיח של בן משפחה, חבר, מתנדב, מטפל בשכר וכל אדם אחר.

 

תכולת הערכה:

* 20 כרטיסיות צבעוניות ״היו זמנים״ – שאלות מכוונות לשיחה בנושאים נוסטלגיים שונים. 

* 20 כרטיסיות צבעוניות ״אנשים שעשו היסטוריה״ – תצלומים של דמויות מוכרות מתחומי דעת שונים, מישראל ומהעולם. בחוברת ההנחיות מידע ביוגרפי על כל דמות לסיוע בשיחה אודותיהם. 

* 20 כרטיסיות צבעוניות ״פריטים נוסטלגים״ – פריטים נוסטלגיים מהחיים של פעם. 

* 20 כרטיסיות צבעוניות ״זרעי חכמה״ – היגדים שקשורים לחיים בכלל ולזכרונות בפרט. 

* חוברת הנחיות לשימוש בערכה, באופן שמעודד את האדם לשתף פרטים וזכרונות לטווח ארוך שיכולים להיות משמעותיים לו ולמטפלים בו.

* מחברת לכתיבת סיפורים וזכרונות משמעותיים, כפי שהאדם סיפר. 

 

עלות הערכה: 100 ש״ח + 25 דמי משלוח (ניתן לאסוף אישית מהמשרד בכפר סבא)

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–