דבר המנחות

פרויקט "פעילות לבריאות" -
הפעלת מתנדבים כסוכני שינוי לשיפור איכות חיי האדם הדמנטי ובני משפחתו

מאת: דבי להב, מרפאה בעיסוק ותרפיסטית באמנויות ודפנה גולן-שמש, עובדת סוציאלית ותרפיסטית באמנויות.

פרויקט פעילות לבריאות של עמותת אלצהיימר בישראל הוא פרויקט שמטרתו לשפר את איכות החיים של חולה אלצהיימר ובני משפחתו בעזרת מתנדבים, המדריכים את בן המשפחה כיצד להפעיל את החולה באמצעות "ערכת פעילות לבריאות", אשר פותחה במיוחד על- ידי כותבות המאמר,  כדי להפעיל אנשים הסובלים מדמנציה. 

כשהגעתי למשה, ראיתי אדם שקט ושקוע בעצמו, שקשה היה לו לדבר. התחלתי לנגן מוסיקה חסידית ברשמקול ושמתי לב שהוא זמזם עם השירים. עשינו פעילות גופנית מהעֶרכה והוא עשה אותם היטב. עודדתי אותו להכין לנו קפה, נותן לו "כבוד" להיות המארח. הדברים שעשינו יחדיו סייעו ליצירת מערכת יחסים ידידותית. בהדרגה' הוא נפתח אליי  ותוך היעזרות בעזרי העלאת זיכרונות מהעֶרכה, החל לספר לי סיפורים מעברו. בשל קשיי הדיבור שלו הִכַּרתי לו את המחשב. .. הוא הדפיס ברכה לאירוע משפחתי באותו שבוע. .. אנו עדיין בקשר באמצעות ביקורים והמחשב.

90% מהסובלים מדמנציה גרים בקהילה ורובם נמצאים בבית כל שעות היום. הם לעיתים אדישים, מבולבלים והופכים למעמסה כבדה על המטפל העיקרי. ידוע, כי פעילויות – חשובות לטיפול ולאיכות החיים של הסובלים מדמנציה. רוב המטפלים, בני המשפחה, נמצאים תחת עומס-יתר מהטיפול ואין להם סבלנות או כלים להפעיל אותם.

העמותה פיתחה תכנית ליצור שינוי לאדם הסובל מדמנציה ולמשפחתו, בה מתנדבים מגלים יכולות ומערבים את האדם בפעילות ומדריכים את בן המשפחה להמשיך לערב את החולה בפעילויות על בסיס יומי, לאחר שקבלו גם כלים נוספים, כיצד לתקשר ולהתמודד עם החולה והמחלה.

יצרנו עֶרכָּה מיוחדת, "ערכת פעילות לבריאות", שתוכננה במיוחד לאנשים הסובלים מדמנציה עם מִגוון פעילויות, לעוררם ולהפעילם. בערכה, פעילויות מתחומי פעילות גופנית, גירוי קוגניטבי והעלאת זיכרונות, גירוי חושים ופעילות  יומיומית, חברתית ויצירתית. הערכה מגיעה בתיק נוח מאובזר, עם חוברת הדרכה ורעיונות לפעילויות נוספות.

"אם תאמר לי – אשכח.

אם תראה לי –  אולי אזכור.

אם תערב אותי – אבין"

 (פתגם סיני עתיק)

בביקורי הראשון אצל לאה, מצאתי אישה שקטה, שנראתה מדוכאת מאוד. היא בקושי דיברה והייתה  פסיבית מאוד.  התחלתי לעשות לה עיסוי יד, כפי שלמדתי בהשתלמות, והיא החלה להגיב בהדרגה. היא הרימה ראשה וגילתה עניין בתשומת הלב שקיבלה. אחרי מפגשנו השלישי, היא נפתחה והחלה לספר סיפורים על חייה. בכל ביקור עשינו תרגילים מתוך הערכה. בדרכי לביתה, הייתי קוטפת צמחים שהריחו טוב. היא אהבה להריח את הריחות מהערכה ומהצמחים שהבאתי. הם הזכירו לה אירועים מהעבר. בנוסף, שיחקנו דומינו ומשחקי מילים. היא נהנתה מאוד מהפעילויות אך בעלה לא הראה עניין להמשיכן. שכנעתי אותו לקחת אותה למרכז יום שלוש פעמים בשבוע.

הפרויקט מתקיים בבני ברק, אשדוד, רחובות, בת-ים, עמק יזרעאל ויפו, ובקרוב ייפתח הפרויקט גם לדוברי אנגלית באזור רעננה-כפר-סבא.

שותפים לעמותת אלצהיימר בפרויקט זה הם: הקרן לפרויקטים מיוחדים של ביטוח לאומי, עמותת "מתן-הדרך שלך לתת", "עזר מציון", מט"ב ושירותי הרווחה בקהילות.

הפרויקט מלווה במחקר הערכה של פרופ' פרלה וורנר מאוניברסיטת חיפה, והוא מצביע על יעילותו של הפרויקט לחולה אלצהיימר ולמטפל העיקרי בו .

חנה נהגה לישון רוב שעות היום מאז שחלתה באלצהיימר. בנותיה ביקרו יומיום והיו בטוחות שאימן יכולה לעשות מעט מאוד. שיחקנו משחקי זיכרון ועוד… למדתי, שחנה נהגה לאפות פיתות לשבת לכל המשפחה. עודדתי אותה להכין בצק לפיתה אך היא סירבה באמרה, ששכחה כיצד. הבאתי לה בצק שאני הכנתי והיא התחילה מחדש לאפות פיתות! הן היא והן בנותיה היו נרגשות. בנותיה ממשיכות לאפות עם אימן פעם בשבוע ולהביא הפיתות למשפחותיהן. הן אמרו שגילו מחדש את אימן!

שלבי הפרויקט

  1. גיוס צוות מקומי, הכולל מנחה מקצועי ורכז ארגוני וגיוס כ- 15 מתנדבים ומשפחות מתאימות.
  2. הכשרת המתנדבים, הכוללת הבנת התהליך הדמנטי ועולמו של האדם הדמנטי, מיומנויות תקשורת, טיפול והפעלה של האדם הדמנטי, הכרת המערכות והתפקיד והבנת המשפחה המטפלת.
  3. המתנדבים פועלים במשפחה אחת משך 10 פגישות לפחות ואחר כך במשפחה שנייה. משך התערבותם הם משתתפים בקבוצת הדרכה ומקבלים תמיכה והדרכה בנוסף, לפי הצורך.
  4. עם סיום ההתערבות, ממשיכים חלק  מהמתנדבים את הפרויקט עם משפחות נוספות
  5. קבוצת המרכזות המקצועיות נפגשות במהלך השנה להמשך העשרה ופיתוח אמצעי ההדרכה למתנדבים.

תוצאות הפרויקט

עבור המתנדב:

פיתוח מומחיות בדמנציה

פיתוח יצירתיות בפעילות ובמערכות יחסים
הפך מדריך למשתתף ומשפחתו

חווה העצמה אישית וסיפוק

עבור המשתתף:

עוררות

יצירת מערכת יחסים מיוחדת עם המתנדב

חיזוק וריענון  מערכת היחסים עם המשפחה

גילוי יכולות רדומות

מעורבות בפעילויות מהנות

יצירת סדר יום משמעותי ופעיל יותר

עבור המשפחה:

גילוי מחדש של האדם ויכולותיו

בילוי זמן איכות ביחד בפעילויות משותפות

שימוש בשירותים קהילתיים, כגון: מרכזי יום וקבוצות תמיכה של עמותת אלצהיימר לבני משפחה

רכישת חבר, תומך, יועץ ומלווה – המתנדב

לסיכום:

ניתן לשפר את איכות החיים של האדם הסובל מדמנציה ושל בני משפחתו באמצעות עוררות ומעורבות, בדברים הפשוטים של החיים.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–