מחקרים קליניים

 

טיפולים חדשים 

כיום אין ריפוי למחלת אלצהיימר. בשנים האחרונות פותחו סוגים רבים של טיפולים, אך גם כאלה שנראו מבטיחים בניסויים בבעלי חיים, נכשלו עד כה. אחד ההסברים לכישלון המחקרים, הוא שהתחלת טיפול באדם שכבר אובחן כסובל מהמחלה, היא מאוחרת מדי. לפיכך, במחקרים היום מנסים להגדיר מי הם האנשים הנמצאים בסיכון למחלה על מנת שניתן יהיה לתת להם טיפול שימנע או יעכב את פריצת המחלה.

 

עדכון בנוגע לתרופת Aducanumab 

עדכון ADI הוציאו הודעה בנוגע לתרופת Aducanumab של חברת ביוג'ן שמיועדת לטיפול באלצהיימר. ביוג'ן הגישה בקשה לFDA לאישור התרופה. עם זאת, הוועדה המייעצת של ה- FDA (פאנל של מומחים בלתי תלויים) לא הצליחה להגיע לסיכום והבקשה תוחזר ל- FDA. בשלב זה ADI מקווים כי ביוג'ן תוכל לספק ראיות נוספות עם הודעה נוספת בשנה החדשה. ההחלטה של הFDA בנוגע לתרופה צפויה להתקבל עד מרץ 2021. למידע נוסף לחצו כאן

 

דרושים מתנדבים/ות למחקר: ניסוי תרופתי למניעה של מחלת אלצהיימר 

במרכזים הרפואיים (המרכז הרפואי תל אביב, בי"ח רמב"ם בחיפה, בי"ח בילינסון בפתח תקווה ובי"ח ברזילי באשקלון) מתקיים מחקר להערכת היעילות והבטיחות של טיפול חדשני ((CNP520 במשתתפים הנמצאים בסיכון לפתח תסמינים של מחלת אלצהיימר. מדובר במחקר של חברת נוברטיס בנושא מניעה של מחלת אלצהיימר .

תיאור המחקר: יכללו גברים ונשים מגיל 60 ומעלה, אשר אחד או שניים מהוריהם סבלו ממחלת אלצהיימר או הפרעה דומה. מדובר באנשים אשר אין להם פגיעה קוגנטיבית. שני שלישים יקבלו חומר פעיל ושליש יקבלו תכשיר דמי (פלצבו). התרופות יינתנו בצורת כדורים. מטרת המחקר היא לקבוע האם תרופת המחקר בטוחה ומועילה לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של מחלת אלצהיימר בשל גילם, מאפיינים גנטיים ונוכחות רמות גבוהות של חלבון הנקרא עמילואיד ביתא במוח. 

במחקר תבחן ההשפעה של התרופה על יכולת הזיכרון ועל יכולות חשיבה אחרות, מצב הרוח, תפקוד יומיומי, וכן ייבדקו שינויים הקשורים במחלה ברקמת המוח. 

הבדיקות אינן כרוכות בעלות.

המעוניינים/ות להשתתף מתבקשים/ות לפנות לאחד מהמרכזים הבאים:

רמב"ם – חיפה

מס' טלפון:  04-7773190  047773191

כתובת מייל: memory@rambam.health.gov.il,

איכילוב –  תל אביב

 מס' טלפון: 03-6973006, כתובת מייל: liorko@tlvmc.gov.il

בילינסון –  פתח תקווה

מס' טלפון: 03-6528734  כתובת מייל: ravitit@clalit.org.il 

ברזילי – אשקלון

 מספר טלפון: 08-674-5117 בימים:  א-ה  בשעות: 13:30 – 16:00

או בטלפון: 08-674-5036 בימים א-ה בשעות 08:00 – 16:00, או בפקס: 08-674-5463

 

 מחקר של האוניברסיטה העברית ו״אסותא״

במסגרת מחקר של האוניברסיטה העברית ו״אסותא״ בנושא זכרון והתמצאות במחלת אלצהיימר יערכו בדיקות מקיפות לנבדקים מגיל 55 ומעלה, הן הסובלים ממחלת אלצהיימר, הן מירידה בזכרון   (MCI)  או אף בריאים לחלוטין , שאינם סובלים מרקע פסיכיאטרי או כאלו שעברו אירוע מוחי ושיכולים לבצע בדיקת MRI ובדיקת PET

הבדיקות רובן קליניות וכוללות אבחון מקיף של מבחנים נוירופסיכולוגיים MMSE), MOCA, FAB, CDR, ACE ) וסריקות מוח ע״י PET-MRI המתבצעות במכשיר המשלב את שתי הטכנולוגיות והינו היחיד מסוגו בארץ (נרכש לאחרונה על ידי בי"ח אסותא ברמת החיל). בדיקות אלו מקובלות בעולם לאבחון ירידה קוגניטיבית אך בארץ אינן זמינות למטופלים. במסגרת המחקר מציעים את הבדיקות ותוצאותיהן לנבדקים ללא עלות. בנוסף מבקשים מהנבדקים להשתתף גם בסריקת MRI תפקודי שנמשכת כ- 45 דקות. תוצאות הסריקות מפוענחות על ידי נוירורדיולוג מומחה ומועברות לנבדקים ו/או לרופא המטפל (יחד עם הבדיקה המקורית על גבי דיסק), ביחד עם תוצאות המבחנים הנוירופסיכולוגיים.

הבדיקות כולן אינן כרוכות בתשלום ואינן דורשות התחייבות מקופ"ח או המתנה ארוכה לתורים. במסגרת מחקר דואגים לקביעת התורים ולליווי פיזי במהלך הבדיקות.

המעוניינים מוזמנים לפנות לנוירוביולוגית מרכזת המחקר גב׳ לידור גזית, בטלפון 050-2100250 או בדוא"ל LIDOR.GAZIT@MAIL.HUJI.AC.IL

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

מחקר בצאצאים של חולי אלצהיימר

קופת חולים "מכבי" בשיתוף פעולה עם בית חולים תל השומר עורכת מחקר בו נבדקים צאצאים של חולי אלצהיימר, בניסיון  לאפיין מי הם אלו שעשויים להתדרדר ולפתח את המחלה , והם עשויים ליהנות בעתיד מטיפולים מונעים. במחקר נערכות בדיקות מקיפות של מצב הבריאות, הערכה קוגניטיבית (זכרון, ריכוז, שפה וכו'),  MRI של המוח ובדיקות נוספות. הבדיקות אינן כרוכות בעלות.

אנשים בני 40-65 שהם צאצאים של חולי אלצהיימר המעוניינים לקבל פרטים נוספים ולשקול את השתתפותם, מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון:  03-5305439, ניתן להשאיר הודעה קולית עם פרטי שם וטלפון.או בכתובת מייל:

Yarden.Monsonego@sheba.health.gov.il

 

טיפול בתא לחץ על שיפור זיכרון אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2 הסובלים מירידה בזיכרון

 

במרכז למדעי המח ע"ש יוסף סגול בבית חולים שיבא בתל-השומר בשיתוף פעולה עם מרכז סגול לרפואה היפרבארית במרכז הרפואי אסף הרופא מתנהל בימים אלו מחקר שמטרתו לבדוק את השפעת טיפול תא לחץ על תפקודי הזיכרון וחשיבה של אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 2 ומליקוי קוגניטיבי קל.

כל משתתף יעבור במסגרת המחקר סדנת טיפולים בתא לחץ למשך שלושה חודשים (המשתתף יגיע 5 פעמים בשבוע, משך כל ביקור 90 דקות) במרכז סגול לרפואה היפרבארית במרכז הרפואי אסף הרופא. 

כל משתתף יעבור בדיקות דימות, שאינן נכללות במסגרת הבדיקות השגרתיות של קופות החולים – בדיקת MRI ובדיקתFDG-PET CT , הערכה קוגניטיבית ועוד. בדיקות אלו יתבצעו בבית החולים שיבא, תל השומר.

 הודעה זו מופנית לאנשים בני 65+, המאובחנים כסובלים מסוכרת מסוג 2 שאינם סובלים מדמנציה או ממחלת האלצהיימר ושתפקודם תקין אבל מרגישים שהזיכרון שלהם ירוד באופן משמעותי יחסית לעצמם ולבני גילם בשנה האחרונה. 

נא שימו לב, הכוונה בבעיית זיכרון אשר אינה מתבטאת רק בשכחת שמות או היכן הנחתם חפצים. 

אם הנכם עומדים בקריטריונים, הנכם מוזמנים או להשאיר פרטים בדוא"ל ונחזור אליכם בהקדם או ליצור קשר עם ענבר או לורן בטלפון 03-5305439   

Sela.Inbar@sheba.health.gov.il

Loren.Oren@sheba.health.gov.il

 

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–