חומר מקצועי להסברה, הדרכה וייעוץ

רקע:

במסגרת הפעילויות של עמותת אלצהיימר ומחלות דומות בישראל, אנו עוסקים בין השאר גם בהפקת והפצת חומרי עזר ומידע בנושא המחלה, והטיפול באנשים עם דמנציה. ניתן לרכוש בעמותה:

1. עלון העמותה   מדי 4 חודשים העמותה מוציאה לאור את עלון עמותת עמדא. העלון כולל מגוון חידושים ומחקרים מקצועיים בנושא דמנציה, מאמרים שונים, פרסומים, ומהנעשה בעמותה. בעלון מתפרסם מידע לגבי זכויות החולה ובני המשפחה, וניתן להשיג את קובץ המאמרים בנושאים השונים במשרדי העמותה. כמו כן קיים תקציר של עלון העמותה בשפה האנגלית.  

2. "אלצהיימר- המדריך המלא לחולים ולבני משפחותיהם" –מאת  עמותת עמדא  לחולי אלצהיימר ומחלות דומות בישראל, בשיתוף "דורות". לראשונה בארץ, "מורה נבוכים"  ובו מידע עדכני בתחומים שונים, כגון: מהי מחלת      אלצהיימר ושלביה, מהי  דמנציה, טיפול תרופתי וסיעודי, זכויות החולה וקרוביו,ועוד. המדריך כולל  פירוט כתובות ומס' טלפון של  מסגרות  הטיפול השונות , מרפאות  איבחון, וכתובות לסיוע. ללא תשלום.

3. מידעון אלקטרוני חודשי כל חודש עמותת עמדא מפיצה מידעון אלקטרוני. המידעון כולל מידע על מחקרים מקצועיים בנושא דמנציה, מאמרים הכוללים עצות לבני משפחה של חולי דמנציה, מידע על פרויקטים שונים ברחבי העולם עבור חולי דמנציה ובני משפחותיהם ומידע על פעילויות עמותת עמדא. לחברי העמותה נשלח המידעון האלקטרוני באופן קבוע.

4. "מחלת אלצהיימר עזרה למטפלים" – תרגום עפרה בר – טל. חוברת הדרכה שמכילה מידע  על מחלת אלצהיימר ועל צורות אחרות של דמנציה. המידע הינו מעשי ושימושי והוא מנחה את המטפלים כיצד להתמודד עם המחלה וכיצד ליצור מסגרות של עזרה עצמית. החוברת הונפקה בשפות: עברית, אנגלית, ספרדית, רוסית וערבית. ניתן לרכוש במשרד העמותה במחיר:  20 ₪ .  מחיר לחבר: 15 ₪.

עלות משלוח בדואר בהתאם לתעריף של דואר ישראל.

ספרים לרכישה במשרד העמותה

1. "כוח להמשיך" –מאת איילת סער. זהו מדריך לשיפור איכות החיים של חולי אלצהיימר. הוא דן בנושאים כמו: שוטטות, תוקפנות, הלבשה, רחצה, מיניות ועוד, ומנסה לפתור בעיות יום –יומיות בטיפול בחולי אלצהיימר. המחיר 35 ש"ח (+15 ש"ח דמי משלוח).  מחיר מיוחד לחברים בעמותה  30 ש"ח (+15 ש"ח דמי משלוח).

2.  "אלצהיימר"  "מחלת אלצהיימר התמודדות עם השכחה" מאת דר' דב איזנברג ודר' יורם ברק. הספר מתאר תופעות האופייניות למחלת אלצהיימר, מהלך המחלה, אבחונה, בדיקות עזר, טיפולים, היבטים תורשתיים וחוקיים. הספר מתייחס במיוחד לשאלות נפוצות של חולים ושל בני משפחותיהם. מחיר הספר 40 ש"ח ( + 15 ₪ דמי משלוח).  מחיר מיוחד לחברים בעמותה 35 ש"ח (+ 15 ₪ דמי משלוח).

3. "36 שעות ביממה"– מאת ננסי ל. מייס, פיטר ו.רבינס. הספר "36 שעות ביממה" הוא מדריך מעשי, ידידותי, רב-ענין ותועלת לבני המשפחות המטפלים בחולי אלצהיימר. הוא כולל מידע רב בנושא המחלה, ומתמקד בעיקר בדרכי טיפול וסיוע לשיפור איכות חיי החולה וחיי המטפל בו. המהדורה השלישית של הספר שיצאה לאור לאחרונה כוללת עדכונים וחידושים בחוקים (למשל נהיגה), התנהגויות חולים ודרכי טיפול, חיים בבתי אבות, טיפול פיננסי, ממצאים חדשים בתחומי אכילה ותזונה, חידושי מחקר בתחום התרופות, גנטיקה ובדיקות איבחון, מידע על סוגים שונים של דמנציות ועוד. מחיר הספר 50 ש"ח (+ 15 ₪ דמי משלוח). מחיר אחיד לכל הרוכשים.

4. "שאריות חיים" מאת תמר הרשקוביץ. רומן מרגש של זיקנה, שכול, אהבות ופרידות ושל אובדן המשמעות. רופא בכיר , אב לשלושה, נשוי לאהבתו הגדולה רוזה, מתחיל במסע אל המחלה שאין ממנו דרך חזרה. הדמנציה מכרסמת במוחו , והוא הופך לנוכח-נפקד בחיי אהוביו. כלפי חוץ הוא ככלי ריק אך לבו עדיין סוער, כלוא במחלתו. תמר הרשקוביץ אמא לשבעה ילדים, עו"ס ומנחת הורים, עוסקת שנים ארוכות בתחומי החינוך והרווחה. מחיר הספר אחיד לכל הרוכשים 60  ₪  + 15 ₪ דמי משלוח.

5. "דמנציה: המדריך למטפלים באדם עם דמנציה (אלצהיימר)" מאת ד"ר דנה פאר. ספר זה מציע לבני משפחה ולמטפלים מקצועיים מגוון התערבויות לא תרופתיות במצבים השונים והמשונים שמתעוררים בדמנציה. בספר תקבלו מענה לשאלות כמו: מה לומר כאשר הוא מבקש להתקשר לאמא שלו שנפטרה לפני עשרים שנה? ואיך לשכנע אותו להיכנס למקלחת?  ד"ר דנה פאר היא גרונטולוגית ומרפאה בעיסוק, מומחית לדמנציה. מחיר הספר 80 שקלים.

ספרים לילדים

1. "מאחורי חדרים חשוכים" מאת איילת סער. ספר לילדים המתאר בצורה נפלאה את ההתמודדות היום-יומית עם מחלת אלצהיימר של הדור הצעיר-של הנכדים ולעיתים גם הנינים, הכואבים את השינויים שעוברים  הסבא או הסבתא האהובים , ורוצים לעזור. המחיר 40 ש"ח (+10 ₪ דמי משלוח).  לחברי העמותה 35 ש"ח ( + 15 ₪ דמי משלוח).

2. "נועם מחפש זיכרונות" מאת מ. פוקס. ספר ילדים מקסים אשר נכתב ע"י סופרת אוסטרלית ותורגם לעברית. במרכזו של הסיפור נמצא נועם (שלו ארבע שמות) אשר גר ליד בית אבות בו מתגוררת הגברת חנה (שגם לה ארבעה שמות). נועם וחנה חברים טובים, וכשחנה מאבדת את זיכרונה מנסה נועם לעזור לה למצוא אותו. הסיפור כתוב בשפה ברורה וחביבה, דוחה את הפחד והכיעור של הדמנציה, ומקשר במונחים בהירים את עולם הדמנציה עם עולמו של ילד קטן,שאוהב לאהוב. האיורים הנפלאים שבספר מעשירים מאוד את התוכן, והספר הוא תענוג לקריאה, ולא לילדים בלבד. מחיר הספר 40 ש"ח (+ 15 ₪ דמי משלוח). מחיר מיוחד לחברים בעמותה 35 ש"ח ( +15 ₪ דמי משלוח).

3. "לזרום עם סבא" מאת שולמית אלבק. ספר לילדים בוגרים ,גיל בית הספר, במיוחד לגיל הנעורים. נכתב בעברית על ידי שולמית אלבק, בעבר עו"ס בשירותי הרווחה ומרצה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן. זה סיפור על ילד שמתבגר על יד סבא אהוב ומפנק שגר עם המשפחה, ובזקנתו חולה באלצהיימר. כל המשפחה מתגייסת להתמודד עם המחלה אך מוקד הסיפור הוא ההתמודדות של הנער ברגישות רבה עם הסבא האהוב ש"נעלם" לנגד עיניו לתוך מחלת האלצהיימר. ספר מרתק ומרגש אשר נקרא "בנשימה אחת" ללא הפסקה. מחיר הספר: לחבר 45 ₪ ( למי שאינו חבר 50 ₪)  + 15 ₪ דמי משלוח.

 

ערכות הפעלה

1. "פעילות לבריאות" – ערכה מיוחדת שנבנתה להפעלת אנשים עם דמנציה, בשלב הראשון של המחלה, תוך שימת דגש על גירוי מחשבתי, גירוי חושים, הפעלה גופנית, הפעלה יצירתית וקשרים חברתיים. הערכה כוללת תיק ואביזרים שנבנו במיוחד לשימור ושיפור היכולות והמיומנויות של החולה, ולשיפור התקשורת בינו ובין המטפל העיקרי בבית. הערכה – ניתנת לרכישה בעברית ,אנגלית, ערבית או רוסית .  המחיר –לא חבר  350 ₪ + דמי משלוח. לחבר 330 ש"ח+ דמי משלוח. ניתן לשלם בטלפון בכרטיס אשראי לרוכש במשרד העמותה 330 ₪. למידע נוסף על הערכה לחצו כאן

2. "בכורסא עם פיקאסו"  – מכילה 50 תמונות של ציירים מפורסמים בעולם, כאשר כל תמונה מהווה גם כרטיס עבודה עם החולה ,עם שאלות מנחות. כמו כן הערכה מכילה CD עליו כל התמונות להקרנה על צג מחשב או צג טלוויזיה, כך שאפשר גם לעבוד עם קבוצה. כמו כן מצורפות שתי תמונות מחולקות שניתן לגזור לפאזלים, ושתי תמונות לצביעה, שניתן להדפיס ולצבוע. ניתן לרכוש בעברית או אנגליתעלות הערכה:  למי שאינו חבר  200 ₪ +  דמי משלוח,לחבר עמותה 150 ₪ + דמי משלוח.  לרוכש במשרד – 150 ₪. למידע נוסף על הערכה לחצו כאן

3. "דרך החושים"-ערכת "דרך החושים" פותחה במיוחד כדי לסייע למטפלים להעשיר את חיי היומיום של אנשים הנמצאים בדמנציה מתקדמת לחיות חיים משמעותיים יותר ולספק חוויה מהנה המעוררת את זיק החיים והקשר עם הסביבה.הערכה מכילה מגוון של אביזרים צבעוניים המזמינים למגע, תנועה, פעילות, התבוננות ומעורבות. היא מתייחסת לששת החושים, כולל חוש התנועה. עלות הערכה 360 שקלים. עלות הערכה הערכה לחברי עמותה ולחברי א.ב.א. היא 330 שקלים. למידע נוסף על הערכה לחצו כאן

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–