דמנציה בשלבים מתקדמים

בשלבים המתקדמים של כל המחלות שגורמות לדמנציה, האדם יחווה שינויים המאותתים שהוא נמצא בשלבים מתקדמים מאוד בחייו ועשוי אף להתקרב לסופם. אף אחד לא אוהב לחשוב על סוף החיים ועל פי רוב אינו מייחל לסופם. יחד עם זאת, המציאות הכואבת היא שבשלב האחרון, האדם עם הדמנציה יאבד את יכולותיו ותפקודו בהדרגה והתלות שלו תלך ותגבר במידה ניכרת עד למצב סופני.

שלב זה עשוי להמשך מספר שנים בהם האדם יזדקק לעזרה בכל תפקודי היומיום, כולל רחצה, הלבשה, ניידות, אכילה ושימוש בשירותים. יחד עם זאת, השלב הזה מעורר הרבה מאוד דילמות אתיות ומעשיות לגבי מטרות הטיפול, ההתערבויות השונות ומידת כדאיותן. הידיעה למה לצפות עשויה להקל על החששות והפחדים בתקופה זו ולאפשר לבני המשפחה המטפלים ולאנשי מקצוע לקבל כלים שיקלו על תקופה זו.

מהם הסיבוכים הרפואיים השכיחים ביותר שמופיעים אצל אדם עם דמנציה מתקדמת? בעיות אכילה וזיהומים הם הבעיות הנפוצות ביותר במצבי דמנציה מתקדמת. קרוב ל-90% מהאנשים עם דמנציה מתקדמת יפתחו בעיות אכילה. כשמתחילות בעיות אכילה, הדבר מלמד, פעמים רבות, על כך שסוף החיים קרב. כמחצית מהאנשים עם דמנציה מתקדמת חווים מצבי חום וזיהומים. סוג הזיהום הנפוץ ביותר הוא דלקת ריאות.

מטופלים מתמקדים, בדרך כלל, ב"נוחות" או ב"הארכת חיים" כמטרת טיפול עיקרית בשלב זה של המחלה. המשמעות של "נוחות כמטרת טיפול עיקרית" היא, שההתמקדות הינה בשמירה מרבית ככל שמתאפשר על נוחות המטופל, אפילו אם משתמע מכך שלא יינתנו לו טיפולים רפואיים שיכולים לעזור לו להאריך את חייו. אנשים שבוחרים בנוחות כמטרת טיפול אינם רוצים שיזינו אותם דרך צנרת או שיחברו אותם למכונת הנשמה. הם אינם רוצים שצוות רפואי יבצע בהם החייאה במקרה שלבם פוסק לפעום, או אם הם מפסיקים לנשום. מטיפול שמתמקד בנוחות משתמע, שהם אינם רוצים החייאה. רוב האנשים גם אינם רוצים להתאשפז, אלא אם כן בית החולים הוא המקום היחיד שיכול לספק את הטיפול שנחוץ לנוחותם. טיפול ממוקד נוחות כולל סוגים רבים של טיפולים שמיועדים להיטיב באופן המרבי עם רווחתו הפיזית, הרגשית והרוחנית של המטופל. כשהטיפול ממוקד בנוחות, אין זה אומר שהטיפול הרפואי מופסק.

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–