אלצהיימר ודיאטות

דיאטה עשירה בויטמינים יכולה למנוע מחלת אלצהיימר

פרופ' עמוס קורצ'ין
מזה שנים מחפשים מדענים את הגורמים למחלת אלצהיימר. בצל ההתקדמות המרשימה שהושגה במחקרים הגנטיים, מתברר כי יש גורמים נוספים שיכולים להאיץ או למנוע את הופעת המחלה. בשני מחקרים שפורסמו התברר כי דיאטה עשירה בויטמינים, ובמיוחד ויטמין C וויטמין E  השפעה מגינה.
המחקרים בוצעו בארצות שונות, ארה"ב והולנד. החוקרים עקבו אחרי קבוצה גדולה של קשישים. עוד בהיותם בריאים נשאלו הנבדקים לגבי צריכת המזון שלהם, ומתוכה חישבו החוקרים את כמות הויטמינים במזון. כעבור מספר שנים נבדקו הקשישים שוב. כצפוי, חלקם פיתחו מחלת אלצהיימר, אך מספר זה היה נמוך יותר ככל שצרכו כמות גדולה יותר של ויטמינים. מאידך, נטילת טבליות ויטמינים, אשר הינה מקובלת בין הקשישים, לא הייתה בעלת השפעה כזו.

התוצאות של העבודות לא היו מפתיעות. שני הויטמינים הם בעלי השפעה נוגדת חימצון. בשנים האחרונות מתבררת יותר ויותר החשיבות של עקה חמצונית בתהליכי ניוון של תאים במוח. עודף של חומרים מחמצנים הנוצרים בגוף גורם נזק לממברנות של תאי העצב ומחיש את מותם. הויטמינים משמשים כחומרים טבעיים בתהליכים רבים, ובין השאר גם במניעת הנזק החמצוני. כמות הויטמינים הדרושה לאדם איננה ידועה בדיוק, ויתכן כי ההמלצות המקובלות הנן נמוכות מדי. מכל מקום התוצאות של שני המחקרים מדגישות את הצורך בדיאטה מאוזנת.
ויטמין C ויטמין E מצויים בכמויות גדולות בפירות שונים ובמיוחד בפרי הדר. במיוחד בעלים (כגון כרוב, חסה) ובגרעינים (כגון חמניות). בשומנים ממקור צמחי, כגון שמן חמניות ושמן סויה. ויטמינים נוספים החשובים במניעת מחלת אלצהיימר הם ויטמין 12B וחומצה פולית.

מחלת אלצהיימר הנה מחלה שכיחה מאד בגיל הקשיש ומהווה מעמסה רבה על המשפחה והחברה, כולל מבחינה כלכלית. ההוצאה הכספית על מחלה זו בארה"ב. היא השלישית בגודלה (לאחר סרטן ומחלות לב).
הטיפולים הקיימים במחלה זו מקילים על ביטויי המחלה אך אינם מונעים את התקדמותה. לא ידוע האם הויטמינים הנ"ל מאיטים את התקדמות המחלה, אולם .מניעת הופעת המחלה עדיפה כמובן על האטת ההידרדרות. 

 

למידע נוסף ניתן להתקשר עם יו"ר המועצה המדעית של עמותת אלצהיימר ומחלות דומות בישראל, פרופ' עמוס קורצ'ין, בטל' 03-6974229.

הקו החם 8889*

אוזן קשבת וייעוץ לבני משפחה ולחולים. ניתן להתקשר מכל טלפון.

—– המדריך המלא —–

המדריך המלא למחלת האלצהיימר

לפניכם רשימה של סימנים נפוצים לדמנציה.

—– עקבו אחרינו —–